Je to stavebnice, ale ne dětská
O betonových plotech se tvrdí, že jejich výstavba je snadná, že jde o metodu suchého zdění bez malty, a že se jednotlivé komponenty sestavují jako stavebnice. Ano, to je skutečně pravda, a díky tomu také ušetříte čas a peníze ve srovnání s jinými typy zdiva. Montáž betonových plotů je rychlejší, než stavba cihlové zdi, ale přece jen jsou tu jistí úskalí.
Především to není dětská stavebnice Merkur, kterou si rozložíte na stůl, vezmete do ruky šroubovák a maticový klíč a budete k sobě přikládat jednotlivé díly, až z toho vznikne portálový jeřáb, který unesete v jedné ruce. Betonové ploty sestávají z železobetonových odlitků – ze sloupků a desek. Hmotnost sloupků se pohybuje kolem třiceti kilogramů a sloupky váží někdy až třikrát tolik. Pokud chcete v montáži uspět, budete muset mít mechanizační prostředky, tedy alespoň ruční kladkostroj.
Profesionálové staví betonové ploty buď s elektrickým kladkostrojem, anebo využívají mobilních jeřábů (autojeřábů). Zároveň se postarají o přepravu materiálu a jeho složení, nemusíte mít tedy obavy, že budete zajišťovat ještě vysokozdvižný vozík pro vykládání materiálu na paletách z korby nákladního auta.
Pojištění se vyplatí
Každý, kdo staví ploty na zakázku, by měl být pojištěný pro případ, že při práci dojde k poškození vašeho nebo cizího majetku, např. k odření či rozbití části fasády, ke zničení rostlin, k poškození zahradního nábytku, stromů a keřů, k poškození pergoly při přenášení desek atp. Ne každý zákazník má parcelu vyklizenou, anebo před rekonstrukcí či rekultivací, někdy se oplocení staví výměnou za stávající, v okrasných či užitkových zahradách. Jestliže si necháte zhotovit plot na klíč, v ceně bude také vyměření a propočet materiálu, případně návrh vhodného designového řešení a doprava materiálu na místo stavby.