Operační systém
Nejprve si můžeme rozdělit operační systémy v mobilech dle dvou největších jmen. První je systém Android a druhým iOS, který samozřejmě poskytuje Apple. U těchto zařízení musíme počítat s vyšší cenou, ovšem tento systém má své výhody a někteří uživatelé na něj nedají dopustit. Co se týče Androidu, tak většinou to není čistý varianta, protože obsahuje nástavbu daného výrobce, což jej ještě vylepšuje a poskytuje další možnosti.
Obecně Android je otevřenější. Na obě platformy je spousta možných aplikací, takže řada z nich nám může pomáhat v běžném životě či poskytovat zábavu. Všechno je v malém skladném zařízení, které můžeme mít neustále u sebe. Samozřejmě jej můžeme připojit k internetu, čímž může zařízení komunikovat třeba s dalšími zařízeními s vzájemně si posílat data. Jistě dobře víte, co všechno dnešní mobily dokážou a jaký mají výkon. Výrobci se navíc stále předhání a přichází s dalšími novinkami.
Programování
Nemusíme aplikace pouze používat, ale také sami nějakou naprogramovat, přičemž my se budeme zabývat androidem. Samozřejmě není to jen tak, protože to zabere jistý čas a také se musíme naučit nové věci. Musíte pamatovat na to, že mobil má poměrně malou obrazovku, takže i přes to musí být všechny prvky dostatečně přehledné. Samotné ovládání je potřeba zvolit přehledné a přiměřeně velké. Také musíte pamatovat na to, jaké zařízení nejčastěji lidé mají, aby daná aplikace bez potíží fungovala i u starších zařízení.
Samozřejmě výkon musíme ještě více řešit u her. Také nezapomínejte na to, že mnoho uživatelů nemá v zařízení místo nazbyt, a proto by aplikace měla mít rozumnou velikost. Co se týče programovacího jazyka, tak se využívá Javy. Samozřejmě záleží na tom, jakou aplikaci chcete vytvořit, přičemž zvažte její náročnost, kdy záleží na tom, jak moc jste v programování pokročilí.